Description
This solid diamond cut rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 1.4 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 1.40 mm |
| Clasp : | Spring Ring |
| Chain Type : | Rope |
£469.99 – £715.99Price range: £469.99 through £715.99
CompareThis solid diamond cut rope chain comes in 14k yellow gold and has a width of 1.4 millimeters.
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Width : | 1.40 mm |
| Clasp : | Spring Ring |
| Chain Type : | Rope |
| Size | Weight |
|---|---|
| 16” | 2.1 grams |
| 18” | 2.3 grams |
| 20” | 2.6 grams |
| 24” | 3.2 grams |
| Weight | 2.1 kg |
|---|---|
| Size | 16, 18, 20, 24 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Rope |
| Width | 0.05 in |
| Chain Type | Rope |
| Clasp | Spring Ring |
| Approximate Weight | 2.1 gram(s) |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.